Sâmbătă, 21 Septembrie 2019

S Sport International

Victorie în două seturi pentru o calificare în sferturi la Australian Open

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Simona Halep s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale Australian Open dupa ce a obtinut o victorie categorica in optimi.

Numarul 1 WTA s-a impus fara prea multe emotii in fata niponei Naomi Osaka, scor final 6-3, 6-2.

Partida de pe Margaret Court Arena se anunta a fi una foarte complicata pentru sportiva noastra, Osaka incepand foarte bine si dominand ostilitatile in primele game-uri.

Echilibrul s-a rupt in game-ul cu numarul sase din primul set, atunci cand japoneza a avut patru mingi de break, insa nu a putut concretiza niciuna. A fost momentul in care ea a cedat mental si a pierdut partida.

Imediat Halep a facut breakul pe fondul unor greseli mari ale adversarei, iar din acel moment numarul 1 WTA a dominat categoric disputa.

Dupa ce a castigat primul set cu 6-3, Simona s-a distantat rapid in cel de-al doilea la 4-1 si a incheiat meciul dupa o ora si 19 minute.

Pentru Simona Halep va urma un duel care se anunta mult mai complicat, in sferturile de finala urmand a da peste invingatoarea partidei dintre Barbora Strycova si Karolina Pliskova.