S Sport International

Sorana Cîrstea, alături de Halep și Begu în turul 2 la Australian Open

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Sorana Cirstea s-a calificat, marti dimineata, in turul II la Australian Open.

Tenismena noastra, aflata pe locul 36 in ierarhia WTA, a invins-o in runda inaugurala pe Zarina Diyas (locul 60 WTA) in trei seturi, scor 5-7, 6-4, 6-3.

In runda urmatoare, Sorana o va intatalni pe favorita numarul 29, cehoaica Lucie Safarova.

Doua ore si 18 minute a durat intalnirea dintre Sorana Cirstea si Zarina Diyas, una foarte echilibrata.

Sorana a controlat partida, chiar daca a pierdut primul set, iar victoria a venit dupa o prestatie solida a reprezentantei noastre.

Urmeaza Lucie Safarova, castigatoare marti in fata australiencei Ajla Tomljanovici, cu 7-5, 6-3.

Intalnirea dintre Sorana Cirstea si Lucie Safarova se va disputa joi dimineata, la o ora ce urmeaza a fi anuntata de organizatori.

52.000 de euro si-a asigurat Sorana dupa calificarea in turul doi la primul turneu de Grand Slam al anului.