Vineri, 23 August 2019

S Sport International

Halep s-a calificat în sferturile de finală la Wimbledon

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe bielorusa Viktoria Azarenka.

Sportiva noastra a facut un meci mare si a trecut de Azarenka, scor 7-6 (3), 6-2. Bielorusa ocupa acum locul 683 WTA, insa doar pentru ca vine dupa concediul de maternitate. Bielorusa este o jucatoare foarte buna, dar pe care Simona a anihilat-o cu un joc inteligent.

In startul meciului, cele doua jucatoare si-au impartit momentele de dominare, castigand fiecare cate doua game-uri.

Simona a incercat sa prelungeasca schimburile pentru a o obosi pe Azarenka, iar aceasta tactica a dat roade.

Primul set s-a decis la tie-break, unde Azarenka a ajuns sleita de puteri si nu a avut nicio sansa in fata Simonei.

Sportiva din Constanta s-a dezlantuit in setul secund, cand a oferit o adevarata demonstratie de tenis, reusind lovituri spectaculoase din toate pozitiile, in timp ce Azarenka era fara replica.

Dupa acest succes, Simona este doar la o singura victorie de un salt pe locul 1 WTA.

In sferturile de finala, Simona o va intalni pe britanica Johanna Konta, ocupanta locului 7 in clasamentul WTA.

La ultima intalnire cu Johanna Konta au iesit scantei, Ilie Nastase jignind-o pe jucatoarea britanica, in aprilie la Fed Cup. De aceasta data, Nastase nu va fi in tribune deoarece este interzis de organizatori.