S Sport International

Două românce în turul doi la Roland Garros.

Evaluare utilizator: 0 / 5

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Simona Halep s-a calificat in turul doi de la Roland Garros dupa o victorie in fata slovacei Jana Cepelova (locul 89 WTA).

Sportiva noastra a trecut peste accidentarea de la glezna si a invins-o cu 6-2, 6-3 pe Cepelova. Partida a durat putin peste o ora.

Simona a dominat categoric partida si s-a impus in primul set cu ajutorul a trei break-uri.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, cu multe break-uri de ambele parti, dar in cele din urma valoarea Simonei si-a spus cuvantul.

Per total, Simona a facut o partida foarte buna, in care a parut ca a trecut peste problemele de la glezna.Prin acest succes, Simona ajunge la doua victorii in fata Janei Cepelova.

In turul urmator, Simona o va intalni pe Tatjana Maria, ocupanta locului 102 WTA.

Partida va avea loc cel mai probabil joi, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Sorana Cirstea s-a calificat marti dupa-amiaza in turul II al turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Tenismena noastra a invins-o in runda inaugurala pe chinezoaica Shuai Peng in doua seturi, scor 6-3, 6-1.

Partida dintre Sorana (locul 64 WTA) si chinezoiaca aflata pe pozitia a 36-a a durat doar o ora.

Sorana a dominat categoric intalnirea in ambele seturi si a obtinut o victorie usoara, prima inregistrata de tenismenele noastre la aceasta editie a Openului Frantei, dupa ce luni am avut parte de patru eliminari (Monica Niculescu, Ana Bogdan, Patricia Tig si Irina Begu).

In urma acestei victorii, Sorana si-a asigurat un cec in valoare de 60.000 de euro si 70 de puncte in clasamentul WTA.

In runda urmatoare, reprezentanta noastra o va intalni pe castigatoarea partidei dintre spaniola Carla Suarez Navarro (fav.21) si grecoaica Maria Sakkari.