Duminică, 15 Septembrie 2019

S Sport International

Simona Halep va juca finala turneului de la Madrid

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Simona Halep s-a calificat, vineri, in finala turneului organizat de Ion Tiriac la Madrid.

Sportiva noastra a trecut fara prea multe probleme, in doua seturi, de letona Anastasija Sevastova, scor 6-2, 6-3.

Campioana en-titre la Madrid, Simona a inceput bine partida, dominand o adversara inferioara din punct de vedere al jocului. Doua breakuri reusite in primul act i-au asigurat romancei un avantaj important, ea castigand setul fara probleme.

Setul secund a inceput cu Sevastova in control, letona distantandu-se la un incredibil 3-0 pe fondul unui joc relaxat al Somonei.

Dupa o discutie cu Darren Cahill, romanca si-a revenit si a castigat sase game-uri consecutiv, reusind sa se califice pentru al doilea an la rand in finala turneului lui Tiriac de la Madrid.

Acolo o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Svetlana Kuznetsova si Kristina Mladenovic, meciul celor doua urmand a avea loc vineri seara.