Joi, 20 Iunie 2019

S Sport International

Duelul românesc de la Indian Wells câștigat de Monica Niculescu

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Monica Niculescu a invins-o pe Sorana Cirstea in primul tur de la Indian Wells, scor 4-6, 6-3, 6-1, si s-a calificat in faza urmatoare.

Primul set al confruntarii a fost foarte echilibrat, iar cele doua jucatoare si-au impartit momentele de dominare.

In cele din urma, setul a fost decis de un break facut pe final de Sorana, care s-a impus astfel cu 6-4.

Monica a fost insa mult mai determinata in setul secund, pe care l-a dominat de la inceput pana la final, iar apoi a reusit sa trimita meciul in decisiv.
In ultimul act, Sorana a cedat complet, a comis foarte multe greseli nefortate, iar Monica nu a avut nicio problema.

Este a treia victorie pentru Monica in confruntarile cu Sorana, in timp ce sportiva din Targoviste ramane cu un singur succes.

In turul doi, Niculescu se va duela cu elvetianca Timea Bacsinszky, a 15-a favorita.