Miercuri, 13 Noiembrie 2019

S Sport International

Sorana Cîrstea avansează la Australian Open după o victorie fără emoții / Simona Halep, eliminată în turul I

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Sorana Cîrstea este a doua jucatoare din Romania calificata in turul doi de la Australian Open. Sportiva din Targoviste a trecut in prima runda de rusoaica Irina Kohromacheva (locul 95 WTA), scor 6-2, 6-1.

Partida a fost dominata in totalitate de Sorana, care s-a impus intr-o ora si 11 minute.

In turul doi, Sorana se va duela cu Carla Suarez Navarro (favorita 10) sau Jana Cepelova.

Cea mai buna performanta a Soranei la Australian Open este calificarea in turul trei, reusita in 2012 si 2013.

Romania le mai are pe tabloul de simplu la Australian Open pe Irina Begu (calificata in turul doi), Monica Niculescu si Ana Bogdan (ambele vor evolua in turul 1 in aceasta noapte).

Simona Halep, eliminare rușinoasă în primul tur

Simona Halep a repetat contraperformanta din 2016 si a fost eliminata din nou in primul tur de la Australian Open. Sportiva noastra a avut o replica palida in fata unei adversare care, in mod normal, nu avea cum sa ii puna probleme.

Shelby Rogers (57 WTA) s-a impus in cele din urma in doua seturi, scor 6-3, 6-1, in setul secund romanca acuzand probleme medicale.

Partida a inceput intr-o maniera echilibrata, cu Simona gata sa reuseasca breakul pe primele servicii ale adversarei. N-a fost sa fie, iar de acolo a urmat dezastrul pentru romanca.

Jocul ei s-a rupt in game-ul sase, atunci cand Rogers a realizat primul break dupa opt minute de lupta. Din acel moment, Simona a incercat sa transmita ca are probleme medicale, ea tinandu-se de cateva ori de piciorul stand, in zona genunchiului si a gleznei.

Americanca nu a dat impresia ca este prea interesata de problemele Simonei si a jucat aproape fara greseala, reusind sa se impuna in primul set.

Actul secund a fost unul in care Halep a facut doar un act de prezenta. Dupa ce la pauza a solicitat un time-out medical, dar care s-a incheiat rapid, Halep a parut pur si simplu ca refuza jocul, intr-o maniera pe care am mai vazut-o pana acum la ea.

Incapabila sa se miste pe teren si incepabila sa returneze mingile in alta parte decat in zona de mijloc a terenului advers, numarul 4 WTA a pierdut categoric setul al doilea, in care nu a castigat decat un singur game.

Aventura Simonei la Australian Open se incheie inainte de a incepe, la fel ca anul trecut, in primul tur.