Joi, 21 Noiembrie 2019

P Petrolul

Unirea Cocoraştii Colţ - Petrolul 0-5 / Distracţia de duminică

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Aşa cum era de aşteptat, Petrolul a trecut cu lejeritate şi peste deplasarea de la Cocorăştii Colţ, tranşând, fără să forţeze, meciul cu echipa locală Unirea. S-a încheiat 5-0 pentru elevii lui Octavian Grigore, prin golurile marcate de către Dumitrescu (27), Stănescu (35), Cl. Tudor (47, pen.), Olaru (68) şi Jipa (72), iar “lupii” conduc detaşat în ierarhia Ligii “A” Prahova, păstrându-şi avansul de şapte puncte faţă de următoarea clasată, CS Blejoi.

Partida jucată pe terenul ultimei clasate n-avea cum sa le dea mari bătăi de cap “galben-albaştrilor”, punându-se, firesc, doar problema diferenţei de scor, nu şi a învingătoarei. Iar petroliştii au avut nevoie de aproape o jumătate de oră până s-au adaptat cum trebuie la suprafaţa de joc, una cu multe denivelări, şi până au punctat, astfel, pentru prima dată, Ilie Dumitrescu (27) reluând, din faţa porţii, după o pasă venită, de pe stânga, de la Roland Stănescu.

Puţin mai târziu, rolurile s-au inversat, atunci când Stănescu (35) a fructificat, cu o lovitură de cap expediată din “6 metri”, centrarea perfecta a lui Ilie Dumitrescu, iar scorul a început să capete proporţii după pauză, “căpitanul” Claudiu Tudor punctând pentru 3-0 la două minute după reluare, dintr-un penalti dictat în urma unui henţ.

Olaru (68) şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, la o fază în care a trimis mingea în transversală, a urmărit şi tot el a reluat, cu capul, în plasă, pentru ca Jipa (72) să “închidă tabela”, atunci când, scăpat singur pe zonă centrală, l-a învins fără probleme pe goal-keeperul gazdelor.

Pentru Petrolul urmează, acum, o săptămână cu două jocuri, primul fiind programat să se dispute miercuri, de la ora 17.00, în sferturile de finală ale Cupei României, în compania Petrolului Băicoi (baza “Kiru Sport”, Sala Sporturilor “Olimpia”), iar cel de-al doilea sâmbătă, în campionat, în deplasare cu CS Cornu.

………………………………………………………….

Unirea Cocorăştii Colţ – Petrolul Ploieşti 0-5 (0-2)

Marcatori: I. Dumitrescu (27), Stănescu (35), Cl. Tudor (47, pen.), Olaru (68), Jipa (72).

Unirea: Stanciu – Păun, Balaş, Taban, Şt. Matei – M. Taban (83 Panea), Pandele, I. Mihai, Băzan – N. Dumitru, Al. Kiru. Antrenor: Alexandru Niţu.

Petrolul: Marinică – Olaru, Prunescu, Chiriţă (53 R. Alecsandru), Al. Radu – Butufei – I. Dumitrescu, Cl. Tudor (58 Jipa), Păun (46 Catană), N. Popescu – Stănescu (46 Vintilă). Antrenor: Octavian Grigore.

Au arbitrat: Mădălin Marinescu (Ploiești) – Bogdan Mociorniță (Băicoi) și Adrian Voicilă (Plopeni).

Cartonaşe galbene: Păun (28), Şt. Taban (41), Băzan (42), Pandele (87)/Păun (42).