Luni, 17 Iunie 2019

P Petrolul

”Lupii” au servit Cornu la cină / Petrolul - CS Cornu 3-1(VIDEO)

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Etapa a 9-a a Ligii A Prahova a fost una specială pentru toți iubitorii culorilor galben-albastre,aniversarea a 50 de ani de la marea victorie împotriva titratei FC Liverpool.La fel ca acum 50 de ani,galben-albaștrii s-au impus cu scorul de 3-1.Binențeles,actualul Petrolul nu-i Petrolul de atunci,cum nici CS Cornu nu-i FC Liverpool.Păstrând proporțiile,a fost un meci la fel de încrâncenat,oaspeții din Cornu,au dat o replică solidă,fiind prima echipă care a pus probleme serioase trupei pregătite de Tavi Grigore și Gheorghe Liliac.”Lupii” au deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă,usor acordată de arbitrul Bârziloiu,dar prefect acoperită de regulament.Căpitanul Petrolului,Claudiu Tudor, transformă fără emoții.Nu fără emoții au trăit finalul de primă repriză elevii lui Tavi Grigore,cu șase minute înainte de pauză,portarul Chiș respinge în față un balon,iar Zamfir împinge mingea în poarta pentru 1-1.Cu toate astea,”lupii” aveau să intre la cabine în avantaj,Catană a fructificat un un-doi cu Tudor și a adus liniștea în tabăra gazdelor.

La reluare,oaspeții au ieșit mai la joc,Șovăială,a șutat, de la 16 metri, poziție centrală, trecând razant cu bara de sus! S-a jucat în forță, cu destule faulturi, arbitrul fiind obligat să arate mai multe cartonașe galbene într-un timp relativ scurt. Ocaziile mari de gol au lipsit până în minutul 69 atunci când, după o centrare din flancul drept a lui Dumitrescu, “căpitanul” PÂRVAN a deviat nefericit balonul spre propria poartă iar Stroescu nu a mai putut interveni: 3-1!

Stadion „Ilie Oană”. Spectatori: circa 3000. Marcatori: Cl. Tudor (26, penalti), R. Catană (45), Pârvan (69, autogol)/ Zamfir (39)

Petrolul Ploiești: Chiș – Olaru, Prunescu, Chiriță, Catană – Butufei (88 Ursu), Cl. Tudor (cpt) – Dumitrescu (90+1 Velisar), Vintilă, D. Gheorghe (76 S. Petre) – Nae (63 Jipa). Antrenor: Octavian Grigore.

CS Cornu: Stroescu: Zamfir, Pârvan (cpt), O. Gheorghe, Amariei – Herea, Prodan (68 Teodorescu), Gavrilă (59 Simion), Jinga (86 Oprea) – Băcioiu – Șovăială (56 Irimescu). Antrenor: Mihai Dinu.

Cartonașe galbene: Cl. Tudor (55)/ Amariei (37), Pârvan (52), Băcioiu (64), O. Gheorghe (83)

Au arbitrat: Doralin Bârziloiu (Vălenii de Munte) – Cristian Lefter (Urlați) și Octavian Ciorescu (Ploiești)

Observator: George Negoițescu (Ploiești).