I International

Barcelona a surclasat Realul în ”El Clasico”

Evaluare utilizator: 0 / 5

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

FC Barcelona a castigat la scor de neprezentare derbiul cu Real Madrid din etapa cu numarul 17 a campionatului Spaniei.

Pentru ca umilinta sa fie desavarsita, victoria catalanilor a venit chiar pe "Santiago Bernabeu", fieful madrilenilor.

Partida a inceput intr-o nota de echilibru, cu un usor plus pentru gazde, care au parut a fi ceva mai insistente.

Cristiano Ronaldo a marcat la primul atac mai serios, insa golul sau a fost anulat corect pentru o pozitie de offside evidenta. Cateva minute mai tarziu, acelasi Ronaldo a luftat incredibil si a irosit o pasa pe care scria 1-0.

Barca a echilibrat treptat partida si cele doua echipe si-au impartit perioadele de dominare teritoriala pana la pauza. Paulinho a ratat cele mai mari sanse din prima repriza.

Partea secunda ne-a adus o Barcelona ca a jucat pe alocuri ca in zilele bune. Luis Suarez a deschis scorul in minutul 53, reluand simplu in plasa balonul pasat ideal de Sergi Roberto.

Zece minute mai tarziu, Carvajal a vazut direct cartonasul rosu dupa un hent grosolan aproape de linia portii, iar Messi a punctat pentru 2-0 din penaltiul acordat de "central".

In fine, in prelungiri a venit randul lui Aleix Vidal sa puncteze cu mult noroc, dupa o faza superba a lui Messi, care l-a ridiculizat pe Marcelo.

Barcelona castiga pe Bernabeu si se distanteaza la 14 puncte de Real, care are insa un meci mai putin disputat.