I International

Bomba a explodat pe San Siro / Italia, ”out” de la Mondiale

Evaluare utilizator: 0 / 5

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Italia e OUT de la Mondial! Squadra Azzura a remizat pe teren propriu cuSuedia, 0-0, și ratează primul campionat mondial din 1958 încoace.

Italienii trebuiau să reîntoarcă soarta "dublei" cu Suedia, după ce în tur au pierdut la Stockholm, scor 0-1.

Totuși, formația lui Gimapiero Ventura a avut o prestație palidă și a avut prea puține ocazii de poartă pentru a pune în pericol poarta lui Olsen.

Prima repriză a fost animată de greșelile arbitrului Mateu Lahoz, care nu a dat două penalty-uri pentru Suedia și unul pentru Italia.

Italienii au avut o șansă uriașă de a trimite meciul în prelungiri în minutul 67, când șutul lui Florenzi a fost deviat în bară de un fundaș aș Suediei.

S-a terminat 0-0, iar Italia, cvadrupla Campioană Mondială, ratează calificarea la turneul final din Rusia de la vară pentru prima oară în 59 de ani. Se mai întâmplase la Mondialul din '58 care s-a disputat, culmea, chiar în Suedia.

Echipele de start:

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Florezni, Jorginho, Parolo, Darmian - Gabbiadini, Immobile
Antrenor: Giampiero Ventura

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Johansson, Larsson, Forsberg - Toivonen, Berg
Antrenor: Janne Andersson