Marți, 21 Noiembrie 2017

I International

Naționala lui Contra arată din ce în ce mai bine / Gicu Grozav, dublă în partida cu Turcia

Evaluare utilizator: 0 / 5

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Nationala Romaniei a obtinut o victorie entuziasmanta in meciul amical cu Turcia lui Mircea Lucescu.

"Tricolorii" s-au impus la Cluj mai clar decat o arata scorul de 2-0, partida fiind dominata clar de elevii lui Cosmin Contra.

Selectionerul a inceput duelul din Gruia cu o echipa ofensiva, una in care si-au facut loc Stanciu, Budescu, Deac, Grozav sau Keseru, iar asta s-a vazut si in teren.

Nationala noastra s-a instalat la conducerea jocului din primele minute, tactica fiind una evident mai ofensiva decat in trecut.

Prima repriza a fost marcata de "floricelele" lui Budescu, acesta reusind cateva treceri si pase de mare efect, si de golul lui Grozav.

"Decarul" Romaniei a marcat inainte de pauza, el punctand cu un sut frumos, usor deviat, dupa o centrare pe jos trimisa de Deac din banda dreapta.

Repriza secunda a fost una desfasurata dupa aceleasi coordonate, iar golul doi a fost unul foarte asemanator cu primul. Budescu a patruns bine in banda stanga atragand doi fundasi langa el, a pasat scurt la Pintilii, iar acesta i-a trimis in careu lui Grozav, care a marcat cu un sut plasat dupa un dribling scurt.

Turcii au avut putine ocazii, insa doua dintre ele au fost uriase. Mai intai, debutantul Nita, intrat in partea a doua a meciului in locul lui Pantilimon, a intervenit foarte bine pentru ca apoi Tosun sa reia incredibil peste transversala din doi metri cu o lovitura de cap.

Per total, victoria Romaniei este una meritata, baietii lui Contra demonstrand ca pot sa joace fotbal.

In continuare, pentru "tricolori" urmeaza un alt amical, cu Olanda, marti seara pe National Arena.

ECHIPELE DE START

ROMANIA: Pantilimon - Sapunaru, Chiriches, Grigore, Tosca - Pintilii, Stanciu - Deac, Budescu, Grozav - Keseru.
Selectioner: Cosmin Contra
Rezerve: Tatarusanu, Nita - Bancu, Moti, Hoban, Chipciu, Andone, Torje, Bicfalvi, Tucudean, Hanca, Ganea, Baluta, Balasa, Tanase, Alibec

TURCIA: Tekin - Tufan, Aziz, Soyuncu, Turan - Inan, Yokuslu - Yazici, Ozyakup, Calhanoglu - Tosun
Rezerve: Babacan, Kocuk - Koybasi, Demirok, Unal, Under, Turuc, Malli, Akbaba, Toprak, Karaman, Alkan, Yardimci
Selectioner: Mircea Lucescu