Duminică, 15 Septembrie 2019

I International

Cosmin Contra s-a decis asupra lotului cu care va oborda dubla cu Kazahstan și Danemarca

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Reprezentativa României dispută ultimele două partide din preliminariile Campionatului Mondial 2018 împotriva Kazahstanului și Danemarcei.

Primul joc este programat joi, 5 octombrie, de la ora 21:45, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, iar al doilea se dispută duminică, 8 octombrie, de la ora 19:00, la Copenhaga.

Pentru aceste două partide, selecționerul Cosmin Contra, aflat la debutul pe banca naționalei, a convocat următorii jucători:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Nantes, 46/0), Costel Pantilimon (Deportivo La Coruna, 25/0), Bogdan Lobonț (AS Roma, 85/0), Florin Niță (FCSB, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 9/0), Sergiu Hanca (Dinamo, 3/0), Cosmin Moți (Ludogorets, 11/0), Vlad Chiricheș (Napoli, 49/0), Dragoș Grigore (Al-Sailiya, 28/0), Mihai Bălașa (FCSB, 0/0), Iasmin Latovlevici (Galatasaray, 12/0), Cristian Ganea (FC Viitorul, 2/0)

Mijlocași: Mihai Pintilii (FCSB, 37/1), Ovidiu Hoban (CFR Cluj, 27/1), Răzvan Marin (Standard, 8/1), Eric Bicfalvi (FC Ural, 4/0), Nicolae Stanciu (Anderlecht, 16/6), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 30/4), Alexandru Băluță (CSU Craiova, 3/1), Gheorghe Grozav (Karabukspor, 15/3), Nicușor Bancu (CSU Craiova, 0/0), Constantin Budescu (FCSB, 4/2), Alexandru Ioniță (Astra, 0/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 11/0)

Atacanți: Florin Andone (Deportivo La Coruna, 17/1), Claudiu Keșeru (Ludogorets, 18/5), Bogdan Stancu (Bursaspor, 52/14)

Grupa E: România, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan
► 4 septembrie 2016: Danemarca - Armenia 1-0 (Eriksen 17), Kazahstan - Polonia 2-2 (Khizhnichenko 51, 58 / Kapustka 9, Lewandowski 35-pen.), România - Muntenegru 1-1 (Popa 85 / Jovetić 87)
► 8 octombrie 2016: Armenia - România 0-5 (Stancu 4-pen., Popa 10, Marin 12, Stanciu 29, Chipciu 60), Muntenegru - Kazahstan 5-0 (Tomašević 24, N. Vukčević 59, Jovetić 64, Bećiraj 73, Savić 78), Polonia - Danemarca 3-2 (Lewandowski 20, 36-pen., 48 / Glik 49-autogol, Y. Poulsen 69)
► 11 octombrie 2016: Kazahstan - România 0-0, Danemarca - Muntenegru 0-1 (Bećiraj 32), Polonia - Armenia 2-1 (Mkoyan 48-autogol, Lewandowski 90+5 / Pizzelli 50)
► 11 noiembrie 2016: Armenia - Muntenegru 3-2 (A. Grigoryan 50, Haroyan 74, Ghazaryan 90+3 / Kojašević 36, Jovetić 38), Danemarca - Kazahstan 4-1 (Cornelius 15, Eriksen 36, 90+2, Ankersen 78/ Suyumbayev 17), România - Polonia 0-3 (Grosicki 11, Lewandowski 83, 90+1-pen.)
► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan 2-0 (Mkhitaryan 73, Özbiliz 75), Muntenegru - Polonia 1-2 (Mugoša 63 / Lewandowski 40, Piszczek 82), România - Danemarca 0-0
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca 1-3 (Kuat 76 / N. Jørgensen 27, Eriksen 51-pen., Dolberg 81), Muntenegru - Armenia 4-1 (Bećiraj 2, Jovetić 28, 54, 82 / Koryan 89), Polonia - România 3-1 (Lewandowski 29-pen., 57, 62-pen. / Stancu 77)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Muntenegru 0-3 (Vešović 31, Bećiraj 53, Simić 63), Danemarca - Polonia 4-0 (Delaney 16, Cornelius 42, N. Jørgensen 59, Eriksen 80), România - Armenia 1-0 (Maxim 90+1)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca 1-4 (Koryan 6 / Delaney 17, 82, 90+3, Eriksen 29), Muntenegru - România 1-0 (Jovetić 75), Polonia - Kazahstan 3-0 (Milik 11, Glik 74, Lewandowski 86-pen.)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

Clasamentul grupei:

1. Polonia 8 6 1 1 18-11 19
2. Danemarca 8 5 1 2 18-7 16
3. Muntenegru 8 5 1 2 18-7 16
4. ROMÂNIA 8 2 3 3 8-8 9
5. Armenia 8 2 0 6 8-19 6
6. Kazahstan 8 0 2 6 4-22 2

frf.ro