Marți, 25 Iunie 2019

I International

Real Madrid - Juventus Torino, marea finală a Champions League

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Real Madrid este cea de-a doua finalista a acestui sezon din Liga Campionilor, asta desi "galacticii" au pierdut returul din semifinale cu Atletico.

Victoriosi pe Bernabeu cu scorul de 3-0, elevii lui Zidane au fost invinsi pe Vicente Calderon cu 2-1, insa ei au fost cei care au sarbatorit la final.

Atletico a sperat intr-o remontada aproape imposibila dupa un start de partida de vis. Saul si Griezmann, francezul din penalti, au marcat in primul sfert de ora si calificarea in finala era la indemana.

A venit insa finalul primei reprize, atunci cand Benzema a reusit un dribling absolut fabulos in fata a trei fundasi adversi si a pasat pentru Kroos. Neamtul a sutat puternic, portarul Oblak a respins in fata, iar Isco, atent pe recuperare, a trimis balonul in plasa.

Partea secunda a fost una gestionata foarte bine de trupa lui Zidane, care a reusit sa tina de rezultat.

Este drept ca Atletico a avut 3-4 ocazii mari in repriza a doua, insa, per total, elevii lui Simeone n-au avut forta de a presa pentru calificare dupa golul Realului.

"Galacticii" se califica asadar in finala de la Cardiff, acolo unde ii asteapta Juventus Torino.