Duminică, 16 Iunie 2019

I International

Olympique Lyon, calificată în careul de ași al Europa League după un meci absolut superb

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Europa League a oferit o nouă seară magică pentru iubitorii fotbalului adevărat.Din cele patru partide disputate în manșa retur a sferturilor de finală, trei dintre ele au avut nevoie de prelungiri pentru a stabili careul de ași al Europa League. Cu cei doi români, rând pe rând, în teren, Anderlecht a trimis meciul în prelungiri, acolo unde, Manchester a marcat prin Rashford, asigurându-și un loc în semifinale.

Celelalte două meciuri care au avut nevoie de prelungiri au fost Schalke - Ajax și Beșiktaș - Lyon. Nemții au intrat în minutele suplimentare cu 2-0 și chiar au marcat și golul 3. Olandezii au revenit remarcabil și au înscris de două ori, deși se aflau în inferioritate numerică, reușind astfel să se califice.

Jocul dintre Beșiktaș și Lyon, cel mai spectaculos joc al serii, a păstrat suspansul până la loviturile de departajare, unde francezii s-au impus cu 7-6 și merg mai departe.

Singurul meci care s-a decis în minutele regulamentare a fost cel dintre Genk și Celta Vigo încheiat la egalitate, 1-1, dar rezultatul mai bun al spaniolilor din retur, 3-2, i-a calificat pe aceștia.

Tragerea la sorți a semifinalelor din Europa League va avea loc vineri.

Genk - Celta Vigo 1-1 (2-3 în tur)
Au marcat: Trossard 67 / Sisto 63

Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Berge, Pozuelo, Malinovsky - Trossard, Samata, Buffel
Rezerve: Jackers, Nastici, Schrijvers, Walsh, Heynen, Dewaest, Boetius

Celta Vigo: Alvarez - Mallo, Cabral, Fontas, Jonny - Wass, Radoja, Hernandez - Aspas, Guidetti, Sisto
Rezerve: Villar, Jozabed, Roncaglia, Gomez, Dias, Bongonda, Beauvue

Schalke - Ajax 3-2 (0-2 în tur)
Au marcat: Goretzka 53, Burgstaller 56, Caligiuri 101 / Viergever 111, Younes 120

Schalke: Fahrmann - Riether, Howedes, Nastasici, Kolasinac - Stambouli, Bentaleb - Caligiuri, Goretzka, Meyer - Burgstaller
Rezerve: Nubel, Schopf, Huntelaar, Geis, Badstuber, Avdijaj, Aogo

Ajax: Onana - Veltman, Sanchez, De Ligt, Viergever - Ziyech, Schone, Klaassen - Kluivert, Traore, Younes
Rezerve: Boer, De Jong, Dolberg, Neres, Tete, Van de Beek, Westermann

Manchester United - Anderlecht 2-1 (1-1 în tur)
Au marcat: Mkhitaryan 10, Rashford 107 / Hanni  32

Manchester United: Romero - Valencia, Bailly, Rojo, Shaw - Lingard, Carrick, Pogba - Mkhitaryan, Ibrahimovici, Rashford
Rezerve: De Gea, Blind, Fellaini, Herrera, Martial, Rooney, Young

Anderlecht: Ruben - Appiah, Mbodji, Spajici, Obradovici - Tielmans, Dendoncker, Hanni - Chipciu, Teodorczyk, Acheampong