Luni, 26 August 2019

I International

Bayern Munchen și Real Madrid, festival de goluri în Champions League

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Bayern Munchen este cu un pas si jumatate in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a umilit Arsenal in mansa tur a optimilor.

Bavarezii s-au impus "acasa" cu un categoric 5-1 si mai au de indeplinit o formalitate in returul de la Londra.

Partida de la Munchen a inceput in nota de dominare a gazdelor, insa elevii lui Wenger s-au tinut destul de bine si se parea ca vom avea un meci echilibrat.

Robben a deschis scorul in minutul 11, olandezul trimitand balonul la vinclu cu un sut din afara careului. Este unul dintre cele mai frumoase goluri ale acestui sezon de Champions League.
Londonezii au incercat sa revina si chiar au reusit sa egaleze, Sanchez punctand cu un sut din interiorul careului dupa ce a ratat o lovitura de la 11 metri. Mai mult, cei de la Arsenal au irosit o sansa uriasa in finalul primei reprize, iar asta avea sa ii coste serios.

Bayern a defilat in partea secunda, marcand de nu mai putin de patru ori. Lewandowski a punctat pentru 2-1 dupa ce a sarit peste Mustafi la o centrare a lui Lahm, iar imediat Thiago a dus scorul la 3-1 dupa o pasa geniala a polonezului, cu calcaiul.

Lucrurile au mers tot mai rau pentru Arsenal, acelasi Thiago, dar si Muller, reusind sa inscrie pana la finalul celor 90 de minute.

Dincolo de scor, "tunarii" nu au existat pe teren, fiind dominati la toate capitolele de adversarii lor si avand sa-i aduca multe multumiri portarului Ospina, care a limitat proportiile umilintei cu interventiile sale.

Real Madrid - Napoli 3-1

Real Madrid a castigat cu 3-1 intalnirea disputata miercuri seara cu Napoli, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Cu un Ronaldo neasteptat de generos, madrilenii au obtinut o victorie chinuita cu Napoli, la capatul unei partide extrem de spectaculoase.

Contrar asteptarilor, oaspetii au deschis scorul, in minutul 8, prin Insigne. Micutul atacant napoletan l-a vazut iesit din poarta pe Navas si l-a invins cu o executie surprinzatoare de la aproximativ 35 de metri.

Ibericii nu s-au pierdut si au continuat sa atace, iar eforturile le-au fost raplatite in minutul 18, cand Benzema a egalat cu o lovitura de cap, din 5 metri, dupa o centrare excelenta a lui Carvajal.

Atacurile au continuat la poarta lui Reina, insa la pauza s-a intrat la egalitate, 1-1.

Insa imediat dupa revenirea de la cabine, Real a trecut in avantaj, cand Kroos a punctat superb de la marginea careului, in urma unei pase a lui Cristano Ronaldo.

Golul serii avea sa-i apartina brazilianului Casemiro. In minutul 54, acesta a reluat fantastic din voleu, de la 25 de metri, iar Reina n-a avut nicio sansa.

3-1 si Real porneste favorita certa in returul de la Napoli, programat pe 7 martie.