Joi, 20 Iunie 2019

I International

Barcelona, umilită de Paris Saint Germain în Champions League

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Paris Saint Germain a invins-o categoric marti seara pe FC Barcelona, scor 4-0, intr-o partida disputa in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Nimeni si nimic nu anticipa ce avea sa se intample pe Parc de Prince din Paris, unde Barcelona a suferit una dintre cele mai mari umilinte din istoria ei.

Messi si compania, lipsiti parca de vlaga, au fost surclasati de o echipa mult mai ambitioasa si care a dominat partida de la un cap la altul, lasand senzatia ca putea inscrie chiar si mai multe goluri.

Desi a fost in teren pe toata durata intalnirii, tripleta de aur a Barcelonei, Messi-Suarez-Neymar, n-a reusit sa-i puna mari probleme neamtului Trapp, starul argentinian fiind de nerecunoscut.

Scorul a fost deschis de Di Maria, in minutul 18, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 18 metri, executata perfect si la care Ter Stegen n-a putut face nimic.

Cu un Rabiot intr-o zi fantastica, campioana Frantei a continuat sa faca legea la mijlocul terenului, iar Draxler a facut 2-0, cu un sut din interiorul careului, la capatul unei faze pornite de la o minge pierduta de Messi.

Dupa pauza, scenariul a continuat sa fie acelasi, iar Di Maria si-a trecut in cont dubla chiar in ziua in care a implinit 29 de ani. Mijlocasul argentinian l-a invins pe goalkeeperul catalanilor cu o executie superba de la 20 de metri, mingea ducandu-se direct in vinclu.

Ultima reusita a meciului i-a apartinut golgheterului Cavani, si el sarbatorit pe 14 februarie. Uruguayanul a marcat cu un sut la coltul scurt, venit dupa o pasa la milimetru a lui Meunier.

Un incredibil 4-0 pentru PSG, iar Barcelona va avea nevoie de o adevarata minune in returul programat pe 8 martie pentru a se califica in sferturile celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

Surpriză și la Lisabona

Benfica Lisabona a obtinut o victorie importanta in mansa tur a optimilor de finala din Champions League. Lusitanii au trecut la limita, scor 1-0, pe teren propriu, de nemtii de la Borussia Dortmund.

Ceea ce se anunta o partida extrem de spectaculoasa, cu multe goluri, s-a dovedit a fi un joc in care fotbalistii au parut apasati de miza.Borussia a fost ceva mai periculoasa pe contraatac in prima repreiza, insa Aubameyang sau Dembele nu au gasit drumul spre gol.

In debutul reprizei secunde, gazdele au deschis scorul prin grecul Konstantinos Mitroglou, acesta stabilind de altfel rezultatul final.

Nemtii au avut sansa egalarii in gheata lui Aubameyang, dar golgheterul vanat de marile forte ale Europei a ratat o lovitura de la 11 metri.

Scorul de 1-0 este totusi foarte strans, astfel ca soarta calificarii in sferturi va fi decisa in returul de la Dortmund, de pe 8 martie.