Luni, 18 Noiembrie 2019
Marți, 18 Noiembrie 2014 02:00

Revansa ... dupa 11 ani. Romania-Danemarca 2-0

Aseară pe "Arena Naţională " România a învins cu 2-0 echipa similară a Danemarcei într-un meci amical.
După o repriză plictisitoare în care danezii au avut posesia, iar România a încercat să pună probleme în atac, a urmat o repriză mai animată.
Prima şi singura ocazie mai importantă a primei reprize a fost în minutul 22, atunci când Papp a expediat un şut de pe la 25 de metri, puţin peste poartă. În rest... pase şi centrări lungi, respinse fără emoţii de fundaşii danezi.
În repriza a doua, românii au ieşit de la cabine mai ofensivi reuşind să marcheze o dublă prin Keseru şi să-şi creeze mai multe ocazii.
Pe un fond de dominare a gazdelor, au venit şi golurile.
În minutul 58, Chipciu a inventat o pasă peste apărarea daneză, iar Keseru a înscris lejer.
Acelaşi Keseru a reuşit dubla în minutul 58, după ce a şutat puternic de la 25 de metri, Andersen neavând reacţie.
După golul lui Keseru, nimic nu s-a mai întâmplat, cele două echipe jucând la trecerea timpului, ca tot era un meci amical, programat spre sfârşitul anului.
Bine-nţeles că de fiecare dată comentatorii meciului (cei de la Pro Tv) nu au ratat ocazia de a ridica în slăvi jucătorii de la Steaua, omiţând că joacă echipă naţională, nu "campioana ".
După a doua victorie consecutivă, se cunoaşte că antrenorul echipei naţionale nu mai este Victor Piturca, Anghel Iordanescu aducând un plus de calitate jocului şi "tricolorii " joacă mai ofensiv.
Victoria împotriva Danemarcei este ca o revanşă luată după dublă de coşmar din 2003.
După acest succes, România a urcat pe locul 20 în clasamentul FIFA, pe acest loc va termina şi anul 2014.

Filmul meciului:

Min. 2: Papp a încercat o centrare de pe partea dreaptă, însă mingea nu a ajuns la niciun coechipier.
Min. 3: Thomsen a executat un corner, iar Kvist a reluat puţin peste poartă.
Min 8: Andersen a reluat din mijlocul careului, dar a şutat mult pe lângă poartă.
Min. 11: Papp trimite balonul în poartă, după o lovitură liberă executată de Maxim, dar golul a fost anulat pentru fault în atac.
Min. 15: Gardoş intervine perfect şi respinge mingea în corner.
Min. 23: Sînmărtean l-a lovit în figură pe Andersen într-un duel direct, dar fără intenţie.
Min. 50: Bendtner a şutat puternic de la colţul careului de 16 metri, însă Pantilimon a reţinut fără emoţii.
Min. 53: România deschide scorul. Chipciu a trimis o pasă peste fundaşii danezi iar Claudiu Keşeru a îndeplinit o simplă formalitate.
Min. 54: Maxim a încercat un lob peste portarul Andersen, însă balonul a ocolit milimetric bara din dreapta porţii.
Min. 58: Dublă Keseru. Keşeru a şutat superb de la 25 de metri şi balonul s-a oprit în poartă.
Min. 73: Vibe a pătruns în careu, dar Pantilimon a avut o intervenţie superbă.
Min. 80: Prepeliţă a driblat scurt, apoi a şutat, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

După acest meci avem palmares pozitiv în faţă Danemarcei, din cele 9 meciuri disputate România are 4 victorii, 3 meciuri au fost câştigate de danezi, iar alte două s-au terminat la egalitate.

Partidă de aseară, a consemnat şi debutul la echipa naţională a lui Eric Bicfalvi, dar şi revenirea lui Cosmin Moţi în echipa naţională, după 3 ani, ultima dată când Moţi a îmbrăcat tricoul naţionalei a fost pe 7 octombrie 2011 la meciul România-Belarus 2-2.

România: Pantilimon - Papp (Luchin '80), Chiricheş (Moţi '70), Gardoş, Rât - Hoban, Prepeliţă (Pintilii '84) - Enache (Ad. Popa '46), Maxim (Bicfalvi '64), Sânmărtean (Chipciu '46) - Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Danemarca: S. Andersen - Jacobsen, Kjaer (Vestergaard '46), Bjelland, Boilesen (S. Poulsen '79) - Christiansen (Bech '46), Jorgensen (Hansen '70), Thomsen - Vibe (Y. Poulsen '73), Bendtner, L. Andersen (Wurtz '28). Selecţioner: Morten Olsen.

Cartonaş galben: Papp '61.