Joi, 21 Noiembrie 2019
Marți, 04 Octombrie 2016 13:07

Simona Halep s-a calificat în turul trei, la Beijing!

Eliminată în semifinalele turneului de la Wuhan,Simona Halep,locul 5 WTA, a întâlnit-o în turul al doilea al turneului de la Beijing pe belgianca Yanina Wickmayer. Halep şi Wickmayer, 26 de ani, s-au întâlnit de patru ori până în prezent, iar jucătoarea belgiană a câştigat de trei ori: scor 6-3, 6-2, în finala turneului ITF de la Torhout, din 2010, scor 6-0, 6-2, în sferturi la Auckland, în 2011, şi scor 6-4, 6-0, tot în sferturi, la Hobart, în 2012..Dacă ar fi să ne raportăm la pozițiile în clasamentul WTA,partida cu Wickmayer ar trebui să fie un meci facil pentru romanca.Tenismena din Belgia, in varsta de 27 de ani, se afla pe locul 56 WTA, dupa ce a fost locul 12 in luna aprilie 2010. Fosta semifinalista de la US Open din 2009, jucatoarea are 5 turnee WTA castigate, unul in vara acestui an, la Washington.

Programat inițial pentru ora 7.30(ora României)meciul Simonei Halep a fost amânat 6 ore din cauza ploii căzute la Beijing.Acesta nu a fost un impediment ca jucătoarea româncă să se impună în fața belgiencei.După un început de prim set relativ echilibrat(2-1,3-2),Halep a pus stăpânire pe joc și a închis primul set cu scorul de 6-2,dupa mai putin de o jumatate de ora de joc!

Setul secund a continuat în aceeași notă,Simona Halep nu a mai forțat foarte mult,a preluat conducerea (2-0,5-1).Belgianca a revenit la 5-2,dar victoria a fost a Simonei care s-a impus cu un scor identic,6-2 și merge mai departe după un meci care a durat mai puțin de o oră.