Vineri, 22 Noiembrie 2019
Marți, 13 Septembrie 2016 23:50

Festival de goluri în Champions League / Rezultatele complete și marcatorii primei etape

Ediția 2016-2017 a Champions League a debutat în forță, partide atractive,viu disputate și goluri multe.De departe,partida de la Barcelona a ținut capul de afiș al zilei.Barcelona și Bayern au făcut spectacol cu Celtic și Rostov, ambele reușind să câștige clar disputele de pe teren propriu. Catalanii au trecut cu 7-0 de scoțienii de la Celtic, în timp ce bavarezii au învins-o clar pe debutanta Rostov, 5-0, la care Mevlja a fost titular și Prepeliță a intrat în minutul 64.  Echipa lui Moți a făcut egal la Basel, Bayern a învins-o clar pe Rostov. Rezultatele din UCL Champions League 13 septembrie 2016, 11:12

La revenirea în grupele UEFA Champions League, Ludogorets a fost aproape de o mare surpriză pe terenul lui Basel. Cu Moți titular, bulgarii au condus cu 1-0 pe terenul elvețienilor, fiind apoi egalați, pe finalul meciului.

În cealălalt joc al grupei A, PSG a remizat cu Arsenal, scor 1-1, în timp ce Napoli a bătut-o în deplasare pe Dinamo Kiev, 2-1.

Campioana Germaniei devine prima echipă din UCL care ajunge la 13 victorii consecutive pe teren propriu, Bayern depășind recordul lui Manchester United.Cea mai mare surpriză se putea produce pe Santiago Bernabeu, acolo unde Real Madrid a câștigat cu mari emoții disputa cu Sporting Lisabona.

Lusitanii au condus până în minutul 89, atunci când Ronaldo a adus egalarea, marcând în poarta echipei care l-a lansat în fotbalul mare. Golul de 3 puncte al madrilenilor a fost marcat de Alvaro Morata în al patrulea minut de prelungiri.

Grupa A:

PSG - Arsenal 1-1 ('1 Cavani / '78 A. Sanchez)
Basel - Ludogorets 1-1 ('80 Steffen / '45 Cafu)

Grupa B:

Dinamo Kiev - Napoli 1-2 ('26 Garmash / '36, '45 Milik). Sydorchuk (D. Kiev) a fost eliminat în minutul 68.
Benfica - Beşiktaş 1-1 ('12 Cervi / '90 Talisca)

Grupa C:

Barcelona - Celtic, în direct la Pro TV 7-0 ('3, '27, 60 Messi, '50 Neymar, '59 Iniesta, '75, '88 Suarez)
Manchester City - Monchengladbach 4-0 (Aguero '9, pen. '28, '77, Iheanacho '90+1)

Grupa D:

Bayern - Rostov 5-0 ('28 Lewandowski - pen., '45 Muller, '53, '61 Kimmich, '90 Bernat)
PSV - Atletico 0-1 ('43 Saul) VIDEO

Grupa E:
Leverkusen - CSKA Moscova 2-2 (Mehmedi '9, Calhanoglu '15 / Dzagoev '36, Eremenko '38)
Tottenham - Monaco 1-2 (Alderweireld '45 / Bernardo Silva '15, Lemar '31)

Grupa F:
Real Madrid - Sporting 2-1 (Cristiano Ronaldo '89, Morata '90+4 / Bruno Cesar '48)
Legia - Dortmund 0-6 (Gotze '7, Sokratis '16, Bartra '17, Guerreiro '51, Castro '76, Aubameyang '87)