Luni, 26 August 2019
Marți, 06 Septembrie 2016 09:26

Suedia - Olanda,meciul zilei,ora 21.45! / Rezultatele primelor două zile din preliminariile CM 2018

Timp de trei zile, 4, 5 și 6 septembrie sunt programate primele jocuri din preliminariile Campionatului Mondial 2018, zona Europa.Marți,începând cu ora 21.45,se vor desfășura ultimele partidei.Capul de afiș al zilei,este de departe,partida dintre Suedia și marea absentă a turneului final al Campionatului European desfășurat,anul acesta,în Franța.

Grupa A: Olanda, Franța, Suedia, Bulgaria, Belarus, Luxemburg
 6 septembrie 2016: Belarus - Franța, Bulgaria - Luxemburg, Suedia - Olanda (ora 21:45)
 Următoarea etapă, 7 octombrie 2016: Franța - Bulgaria, Luxemburg - Suedia, Olanda - Belarus (ora 21:45)

Grupa B: Portugalia, Elveția, Ungaria, Feroe, Letonia, Andorra
 6 septembrie 2016: Andorra - Letonia, Feroe - Ungaria, Elveția - Portugalia (ora 21:45)
 Următoarea etapă, 7 octombrie 2016: Ungaria - Elveția, Letonia - Feroe, Portugalia - Andorra (ora 21:45)

Grupa C: Germania, Cehia, Irlanda de Nord, Norvegia, Azerbaijan, San Marino
 4 septembrie 2016: San Marino - Azerbaijan 0-1 (R. Gurbanov 45), Cehia - Irlanda de Nord 0-0, Norvegia - Germania 0-3 (Müller 15, 60, Kimmich 45)
 Următoarea etapă, 8 octombrie 2016: Azerbaijan - Norvegia (ora 19:00), Germania - Cehia, Irlanda de Nord - San Marino (ora 21:45)

Grupa D: Țara Galilor, Austria, Serbia, Irlanda, Moldova, Georgia
 5 septembrie 2016: Georgia - Austria 1-2 (Ananidze 78 / Hinteregger 16, Janko 42), Serbia - Irlanda 2-2 (Kostić 62, Tadić 69-pen. / Hendrick 3, Murphy 81), Țara Galilor - Moldova 4-0 (Vokes 38, Allen 44, Bale 51, 90+5-pen.)
 Următoarea etapă, 6 octombrie 2016: Austria - Țara Galilor, Moldova - Serbia, Irlanda - Georgia (ora 21:45)

Grupa E: România, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan
 4 septembrie 2016: Danemarca - Armenia 1-0 (Eriksen 17), Kazahstan - Polonia 2-2 (Khizhnichenko 51, 58 / Kapustka 9, Lewandowski 35-pen.), România - Muntenegru 1-1 (Popa 85 / Jovetić 87)
 Următoarea etapă: 8 octombrie 2016: Armenia - România, Muntenegru - Kazahstan (ora 19:00), Polonia - Danemarca (ora 21:45)

Grupa F: Anglia, Slovacia, Scoția, Slovenia, Lituania, Malta
 4 septembrie 2016: Lituania - Slovenia 2-2 (Černych 32, Slivka 34 / Krhin 77, Cesar 90+3), Slovacia - Anglia 0-1 (Lallana 90+5), Malta - Scoția 1-5 (Effiong 14 / Snodgrass 10, 61-pen., 85, C. Martin 53, S. Fletcher 78)
 Următoarea etapă: 8 octombrie 2016: Anglia - Malta (ora 19:00), Scoția - Lituania, Slovenia - Slovacia (ora 21:45)

Grupa G: Spania, Italia, Albania, Israel, Macedonia, Liechtenstein
 5 septembrie 2016: Albania - Macedonia (suspendat în minutul 76, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, la scorul de 1-1), Israel - Italia 1-3 (Ben Chaim 35 / Pellè 14, Candreva 31-pen., Immobile 83), Spania - Liechtenstein 8-0 (Diego Costa 10, 66, Sergi Roberto 5, Silva 59, 90+1, Vitolo 60, Morata 82, 83)
 Următoarea etapă: 6 octombrie 2016: Macedonia - Israel, Italia - Spania, Liechtenstein - Albania (ora 21:45)

Grupa H: Belgia, Bosnia-Herțegovina, Grecia, Estonia, Cipru, Gibraltar
 6 septembrie 2016: Bosnia-Herțegovina - Estonia, Cipru - Belgia, Gibraltar - Grecia (ora 21:45)
 Următoarea etapă: 7 octombrie 2016: Belgia - Bosnia-Herțegovina, Grecia - Cipru (ora 21:45)

Grupa I: Croația, Islanda, Ucraina, Turcia, Finlanda, Kosovo
 5 septembrie 2016: Croația - Turcia 1-1 (Rakitić 44-pen. / Hakan Çalhanoğlu 45+3), Ucraina - Islanda 1-1 (Yarmolenko 41 / Finnbogason 6), Finlanda - Kosovo 1-1 (Arajuuri 18 / V. Berisha 60-pen.)
 Următoarea etapă: 6 octombrie 2016: Islanda - Finlanda, Turcia - Ucraina (ora 21:45)

Câștigătoarele celor 9 grupe de calificare merg direct la turneul final din Rusia, în timp ce opt echipe clasate pe locurile secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un baraj în dublă manșă, a scris frf.ro.

foto:mediafax.ro