Miercuri, 16 Octombrie 2019
Luni, 05 Septembrie 2016 18:11

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finala, la US Open!

În primul meci al zilei, Simona Halep și Suarez Navarro au disputat un loc în sferturile de finală ale ultimului Grand Slem al anului, US Open. Halep, locul 5 WTA, și Navarro locul 12 WTA s-au mai duelat până acum de zece ori, fiecare câștigând câte cinci meciuri. Ultima partidă a avut loc în 2015, în semifinalele turneului de la Roma, când Suarez Navarro s-a impus în trei seturi, scor 2-6, 6-3, 7-5.

În partida de azi, Simona Halep a demonstrat că este jucătoarea mai experimentată. Cu două break-uri consecutive și propriul serviciu ireproșabil, Halep s-a distanțat repede la 4 game-uri. Navarro a revenit, a recuperat 2 game-uri dar, nu a putut împiedica câștigarea primului set, 6-2! Setul secund, mult mai echilibrat decât primul, s-a mers cap la cap până la 3-3 când, Simona Halep a preluat conducerea dar nu a reușit să închidă meciul. Navarro a revenit, a egalat la cinci și trimis meciul în prelungiri. Experiența Simonei și-a spus cuvântul, românca se impune cu 7-5.

În sferturi, Simona Halep va juca cu învingătoarea partidei Serena Williams - Yaroslava Shvedova.