Joi, 21 Noiembrie 2019
Joi, 14 August 2014 03:00

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Cincinnati

În optimile turneului de la Cincinnati,Simona Halep(locul 2 WTA) a întâlnit-o pe cehoaica Lucie Safarova(locul 17 WTA).Precedentele trei întâlniri dintre cele două jucătoare s-au încheiat cu două victorii de partea Simonei,ultimul meci disputându-se la Indian Wells,câștigat de Simona Halep cu 6-2, 4-6, 6-4.

Primul set începe sub semnul echilibrului,fiecare dintre jucătoare câștigându-și serviciul până în jocul 5 când Simona reușește break-ul și preia conducerea 3-2,iar pe propriul serviciu ridică scorul la 4-2.Scenariul continuă,fiecare jucătoare adjudecându-și propriul serviciu,iar în ultimul joc al setului,Simona reușește să încheie primul set 6-4,în doar 39 de minute.

Setul doi începe în aceeași notă,Safarova conduce 1-0,Simona egalează pe serviciul său 1-1.Simona reușește al doilea break al meciul și preia conducerea 2-1,numai că Safarova câștigă pe serviciul Simonei și egalează situația la 2-2(1-1 la break-uri în acest set) iar pe propriul serviciu preia conducerea 3-2.Simona Halep câștigă două jocuri consecutiv și trece la conducere 4-3.Setul doi este mult mai disputat,break-urile alternând de ambele părți 4-4,Safarova își câștigă serviciul 5-4 și se afla la un singur joc de a trimite jocul în set decisiv.Simona își aduce aminte că este numărul 2 mondial,câștigă jocul la 0 și încă un break,aflându-se la un singur joc distanță de sferturile turneului.Simona Halep câștigă și ultimul joc al setului doi,și se impune cu scorul general de 6-4,7-5 așteptând adversara din sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.