Miercuri, 22 Ianuarie 2020
Duminică, 26 Iulie 2015 03:00

Dragomir Iordache, campion european la tir sportiv.

Dragomir Iordache, a terminat sâmbătă pe locul 1 la proba 60 focuri poziţia culcat, pe distanţa de 50m, (calibru 5.6 mm), la Europenele de Tir Sportiv (proba de glonţ), competiţia care se desfăşoară în localitatea slovenă Maribor.

Românul s-a clasat de pe locul 7 în finala probei de 8 trăgători (având un procentaj de 618.1 puncte). În finală, sportivul nostru s-a clasat pe locul 1 după prima serie de 3 focuri şi a reuşit imediat să acumuleze 209.1 puncte, apoi a doborât şi recordurile mondiale şi europene de 207.6 puncte.

"Acest rezultat de foarte mare valoare vine după o serie de rezultate foarte promiţătoare la competiţii naţionale şi internaţionale în acest an cât şi în anul precedent. În acest an, Dragomir a reuşit să doboare nu mai puţin de 6 recorduri naţionale şi să câştige toate cele 5 etape la carea fost prezent în Campionatul Naţional", a declarat pentru prosport.ro, preşedintele clubului CS Poli Iaşi ( n.a. club la care este legitimat Dragomir Iordache), Leonida Antohi.